/**//**//**//**//**//**//**//**//**//**/
Fred Malek vyrostl v české komunitě na předměstí amerického Chicaga. Je úspěšným byznysmenem, byl poradcem George Bushe staršího a od roku 2002 je předsedou organizace Američtí přátelé České republiky, která prosazuje české zájmy v USA a rozvoj česko-amerických vztahů. Z rukou bývalé ministryně zahraničí Madeleine Albrightové nyní dostal Cenu Václava Havla za rozvoj občanské společnosti.
Většina lidí si v životě vystačí s jednou kariérou. Někteří zkusí dvě, když například přestoupí z byznysu do politiky. A pak jsou lidé jako Fred Malek, jejichž životní, profesní a zájmové portfolio vydá na tlustý šanon.
"Měl jsem štěstí, že jsem dostal příležitost jít k přijímacímu pohovoru na West Point," vzpomíná dnes jednaosmdesátiletý Fred Malek, který se narodil a vyrostl v české komunitě v Berwynu na západním okraji Chicaga. Mluví o době, kdy se po střední škole rozhodoval, kam dál.
Borisi Navrátilovi přezdívali skauti Cyklon. To pro jeho živelnost a schopnost být všude a vše zařídit. Díky těmto vlastnostem a skautské výchově se dokázal pouštět do neuvěřitelných dobrodružství a vyřešit nemožné. Prošla mu bláznivá emigrace na nafukovacím člunu i dohadování s imigračními úředníky v USA. Místo aby ho vyhostili, přijal americký Kongres výjimečný zákon - "Boris Navratil Relief Act". Navrátilův příběh je šestým pokračováním seriálu Čeští skauti v USA.
Boris Navrátil se narodil v roce 1927 v Praze do rodiny zahraničního diplomata. Jeho o čtyři roky starším bratrem byl Jiří Navrátil, jenž zemřel loni ve věku 94 let, v 90. letech byl starostou a až do své smrti místostarostou Junáka - českého skauta.Boris začal chodit do školy v německém Stuttgartu, kde otec působil jako československý konzul. Uměl proto od dětství stejně dobře česky jako německy.