/**//**//**//**//**//**//**//**//**//**/ Josef Svoboda: V Arktidě ticho až bolí - Česká diaspora

HLAVNI SLIDER DIASPORA

Úloha a místo zahraničních Čechů v bilaterálních vztazích a aktuální potřeby české diaspory
7. a 8. října 2021
Situace Čechů v zahraničí
Výsledky dotazníkového průzkumu 2020 a záznam z online debaty Situace Čechů v zahraničí
Užitečné informace pro Čechy žijící v zahraničí
Speciální webové stránky, kde najdete informace k sociálnímu a zdravotnímu pojištění, školství a vzdělávání, službám zastupitelských úřadů, podnikání nebo právním otázkám. Web provozuje Meziresortní komise pro Čechy žijící v zahraničí
Co je česká diaspora?
Proč se o Čechy v zahraničí zajímat. Co očekávají od svého mateřského státu?
/**/

Josef Svoboda: V Arktidě ticho až bolí


Josef Svoboda - Foto: Adam KebrtEmeritní profesor Josef Svoboda žije v Kanadě a je mezinárodně uznávaným odborníkem v oboru polární botanika a ekologie. V Česku převzal cenu Neuron za přínos světové vědě. Jeho život, který shrnul v knize Tři reinkarnace, by vydal na více románů. Mládí strávil v komunistických kriminálech, pak se stal krmičem v zoo. V roce 1968 emigroval do Kanady, kde ve svých 40 letech studoval. Osud ho zavál do Arktidy, kde bádal 30 let. Jak uvedl v rozhovoru s Martinou Kociánovou, do vězení se dostal jako devatenáctiletý student.

„Byl jsem zavřený ve studentské skupině. Když se mě soudce ptal, jestli se cítím vinen, tak jsem přiznal, co jsem udělal, ale řekl jsem, že se necítím vinen, protože jsem si myslel, že dělám dobrou věc pro národ. To se mohl zjevit. Šli se poradit, a dali mi o 4 roky víc, než plánovali“. 

Vy jste stihl v tom svém odboji předat jen jeden dopis. „To bylo vše, co jsem udělal. Celá Křivkova skupina byla vedená Státní bezpečností. Křivka dostal trest smrti, a byl oběšen“. Zažil jste popravy vězňů v Ostravě pod okny vaší cely. Jak to působilo na 22letého kluka? „Jednou v životě jsem ve vězení plakal, ale ne z těchto důvodů. Bylo to o Vánocích v Plzni na Borech, na samotce, kam nás převezli z Ostravy. Večer nám dali jako vánoční dárek tři malé kousky vánočního pečiva. Mě to přišlo strašně líto, působilo to na mě jako degradace nebo urážka. Ty tři kolečka byla večeře. Posadil jsem se do kouta, a spontánně mě začaly téct slzy“. Vzpomenete si někdy na ty Vánoce na Borech, když teď sedíte s rodinou u štědrovečerního stolu? „Ani ne, vždyť jim to ani nemůžu vyprávět, to už je pasé. Mám rodinu jinou. Měli jsme dva syny, jeden nám bohužel náhle zemřel v 28 letech. Byl to výborný hudební skladatel. Večer byl v pořádku, bavili jsme se o tom, jak bude pokračovat na nějaké kompozici, ráno jsme přišli a on byl mrtev, zastavilo se mu srdce. Vždycky mi říkali, že ses nebouřil proti Pánu Bohu. No nebouřil, co jsem mohl dělat“. 

Celý článek najdete na https://www.rozhlas.cz/krajane/clanky/_zprava/v-arktide-ticho-az-boli-rika-profesor-svoboda-ktery-prevzal-cenu-neuron--1779408?fbclid=IwAR1IaxaYNVQ-EUYf8rVg1Nc136xUr8cfmFh9YiX9cJ4NzUIoilD2h3mZP94
facebook_page_plugin