/**//**//**//**//**//**//**//**//**//**/ Karel Raška: Pro schopné lidi není hranic - Česká diaspora

HLAVNI SLIDER DIASPORA

Úloha a místo zahraničních Čechů v bilaterálních vztazích a aktuální potřeby české diaspory
7. a 8. října 2021
Situace Čechů v zahraničí
Výsledky dotazníkového průzkumu 2020 a záznam z online debaty Situace Čechů v zahraničí
Užitečné informace pro Čechy žijící v zahraničí
Speciální webové stránky, kde najdete informace k sociálnímu a zdravotnímu pojištění, školství a vzdělávání, službám zastupitelských úřadů, podnikání nebo právním otázkám. Web provozuje Meziresortní komise pro Čechy žijící v zahraničí
Co je česká diaspora?
Proč se o Čechy v zahraničí zajímat. Co očekávají od svého mateřského státu?
/**/

Karel Raška: Pro schopné lidi není hranic


Karel Raška - Foto: Radio PrahaČeská věda se hlavně v přírodních vědách a v medicíně stále potýká s odlivem mozků do Spojených států a dalších západních zemí. Mladé vědce i čerstvé absolventy vysokých škol a univerzit tam lákají nejen daleko lepší platové podmínky, ale i větší nezávislost vědecké práce a mnohem vyšší konkurenceschopnost odborných týmů. Co by měl český stát těmto často špičkovým vědcům nabídnout, aby byli ochotni vrátit se a pracovat v Česku?

Na to jsme se zeptali česko-amerického lékaře a bývalého prezidenta Společnosti pro vědy a umění v USA prof. Karla Rašky.

Jak se dnes přelévají české mozky do Ameriky? 

"Já samozřejmě mohu hovořit jen o přírodních vědách a medicíně. Nemohu se vyjadřovat k situaci ve vědách humanitních. V přírodních vědách se do zahraničí samozřejmě stále přelévá velké množství českých mozků. Bohužel se jich velice málo vrací do České republiky. V medicíně je ale těch přílivů do Ameriky neobyčejně málo. Je to proto, že v Americe je v současné době potřeba celá řada administrativních dokladů, zkoušek a atestací, než se člověk vůbec může dostat do tréninkového programu. V západní Evropě toto není potřeba. A to je škoda, protože americká medicína je stále ještě naprostou jedničkou v celém světě. Počet lidí ale stále klesá." 

Co by podle vás muselo Česko udělat pro to, aby se ti, kteří uspěli v Americe, vůbec chtěli vracet? Jaké podmínky by jim tady muselo vytvořit? "Těch podmínek je několik. To, co se nedá uskutečnit rychle, je otázka srovnatelnosti příjmů. Rozdíl mezi Amerikou a Českou republikou v přírodních vědách a v medicíně je obrovský. Už lidé v tréninku v Americe vydělávají víc než tady profesoři a děkani. To ale není důležité. Důležitá je spíš otázka pracovních týmů. Těch týmů, jejichž práce má velký dopad, je v České republice stále ještě neobyčejně málo. A pak je to otázka nezávislosti. Ve vědě v Americe je člověk, který je schopen si obstarat granty, absolutně nezávislý. A nezávislým se může stát třeba v sedmadvaceti nebo třiceti letech. To tady neexistuje. A pokud to tu nenastane, tak i ti, kteří se po skončeném tréninku vrátí, tu nebudou šťastní a brzy se budou snažit vrátit do Ameriky nebo do Kanady." 

Celý rozhovor najdete na https://www.rozhlas.cz/krajane/clanky/_zprava/1313415


facebook_page_plugin