/**//**//**//**//**//**//**//**//**//**/ Užitečné informace a odkazy - Česká diaspora
×

Upozornění

Pro rozšíření Akeeba Backup Core package verze 8.3.3 je dostupná aktualizace, ale vyžaduje minimálně PHP verze 7.2, zatímco váš systém má jen 7.0.33

Pro rozšíření Akeeba Backup Core package verze 7.4.0.1 je dostupná aktualizace, ale vyžaduje minimálně PHP verze 7.1, zatímco váš systém má jen 7.0.33

HLAVNI SLIDER DIASPORA

Úloha a místo zahraničních Čechů v bilaterálních vztazích a aktuální potřeby české diaspory
7. a 8. října 2021
Situace Čechů v zahraničí
Výsledky dotazníkového průzkumu 2020 a záznam z online debaty Situace Čechů v zahraničí
Užitečné informace pro Čechy žijící v zahraničí
Speciální webové stránky, kde najdete informace k sociálnímu a zdravotnímu pojištění, školství a vzdělávání, službám zastupitelských úřadů, podnikání nebo právním otázkám. Web provozuje Meziresortní komise pro Čechy žijící v zahraničí
Co je česká diaspora?
Proč se o Čechy v zahraničí zajímat. Co očekávají od svého mateřského státu?
/**/

Meziresortní komise pro Čechy žijící v zahraničí

Meziresortní komise pro Čechy žijící v zahraničí byla ustanovena v červnu 2017; a to v souladu s usnesením Senátu Parlamentu České republiky ze dne 1. prosince 2016 č. 43 k závěrům z konference „Diaspora jako partner mateřského státu“, která se konala v září 2016.  

Jejími členy jsou zástupci osmi českých ministerstev. Komise si klade za cíl podpořit vzájemnou informovanost a spolupráci orgánů státní správy v krajanské problematice.

Komise prostřednictvím pracoviště oddělení zmocněnce pro krajanské záležitosti MZV spravuje webové stránky Užitečné informace pro Čechy žijící v zahraničí.

V nedávné době na nich publikovala první odpovědi na výstupy dotazníkového průzkumu, který loni na podzim realizoval spolek Česká škola bez hranic a který 22. listopadu 2020 vyústil v on-line debatu Situace Čechů v zahraničí.

Komise se schází 2x ročně, na jaře a na podzim, a nabízí možnost na tomto meziresortním fóru řešit systémové problémy, se kterými se Češi v zahraničí setkávají při jednání s úřady v ČR.  

Případné náměty pro jednání Komise lze zasílat na e-mailovou adresu: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.  

Více o činnosti Komise zde


Užitečné odkazy 

  • UŽITEČNÉ INFORMACE PRO ČECHY ŽIJÍCÍ V ZAHRANIČÍ: webové stránky Ministerstva zahraničních věcí ČR určené českým krajanům a občanům žijícím v zahraničí. Na jednom místě naleznete základní informace ministerstev a úřadů pro vyřizování správních, finančních a dalších záležitostí v ČR.
  • ČESKÉ KOŘENY: České kořeny jsou unikátním projektem celovečerních dokumentárních filmů, jehož motto zní: Systém, který vládl v naší zemi před rokem 1989, bránil občanům svobodně uplatnit svoje talenty a schopnosti. Cyklus České kořeny ukazuje příběhy lidí, kteří odchodem z Československa tuto svobodu získali a dokázali ji využít. 
  • Facebook: @ceskekoreny
  • STUDY IN THE CZECH REPUBLIC: Máte zájem studovat vysokou školu v České republice v češtině? Web Study in přináší přehledný návod, jak se přihlásit do některého ze stipendijních programů určených pro příslušníky české krajanské komunity, ale i obecné informace o vysokoškolském studiu v češtině v rámci standardních studijních programů.
  • Facebook: @studyincz
  • ÚSTAV JAZYKOVÉ A ODBORNÉ PŘÍPRAVY UNIVERZITY KARLOVY: organizuje řadu kurzů, některé z nich jsou určeny, v rámci programu Podpory českého kulturního dědictví v zahraničí, právě vám. Více se dozvíte v následujícím dokumentu. Nevybrali jste si? Můžeme uspořádat i další specializované kurzy pro zahraniční Čechy. Napište nám Vaše návrhy a potřeby prostřednictvím tohoto dotazníku.
  • Facebook: @ujop.uk
  • VŠE ALUMNI AUSTRIA: VŠE Alumni Austria je sdružení absolventů Vysoké školy ekonomické v Praze žijících v Rakousku.
  • Facebook: @vsealumniaustria
facebook_page_plugin