/**//**//**//**//**//**//**//**//**//**/ Czech Diaspora Day - Česká diaspora
Den české diaspory 2020
Spolek Česká škola bez hranic zná vítěze výtvarné a literární soutěže inspirované knihou Petra Síse "Zeď. Jak jsem vyrůstal za železnou oponou"
/**/
Výtvarná a literární soutěž inspirovaná knihou Petra Síse Zeď zná své vítěze.

Obdrželi jsme celkem 74 individuálních a 8 kolektivních výtvarných prací, 8 literárních. Nejmladšímu účastníkovi byly 4 roky, celkem se zúčastnilo téměř 200 dětí a čtyři dospělé osoby. Zastoupeno bylo 8 zemí (Evropa, USA), které reprezentovalo 14 míst.


Vítěze a jejich díla najdete na webu ČŠBH.

Gratulujeme! A všem zúčastněným děkujeme za nápaditá a zdařilá díla.

Archiv všech příspěvků dětí ve věku 4 - 17 let a dospělých najdete zde.

Díla posuzovala odborná porota ve složení: Petr Sís, spisovatel a patron soutěže, Zuzana Jungmanová, zakladatelka a ředitelka ČŠBH Londýn, Agáta Charvátová, koordinátorka soutěže, spolek ČŠBH a Joachim Dvořák z nakladatelství Labyrint.

Všem zúčastněným poslal pozdrav Petr Sís.  
 

„Zeď, která rozdělovala dlouhá léta Berlín i celou Evropu, je už naštěstí jen vzpomínkou. Ale některé vzpomínky je třeba uchovávat. Jako zprávu o minulosti. Jako varování budoucnosti. Přestože jedna zeď padla, jiné zůstávají a další vznikají. Po celém světě. Zdi symbolické, ideologické i skutečné. Zdi strachu, nesvobody, podezírání. Zdi, bez nichž by náš život mohl být svobodnější a šťastnější.“
Petr Sís, Zeď.


V roce 2019 spolek Česká škola bez hranic poprvé vyhlásil Den české diaspory / Czech Diaspora Day a to v upomínku na 17. listopad 1989 a 30. výročí sametové revoluce. Do virtuální mapy světa jsme zaznamenávali akce, které Češi v zahraniční v rámci oslav zorganizovali. Myšlenku slavit Den české diaspory a připomenout alespoň jednou ročně mj. i české veřejnosti velké množství Čechů, kteří žijí trvale v zahraniční a šíří zde dobré jméno České republiky, nám bylo líto opustit.

Proto v letošním roce vyhlašujeme druhý Den české diaspory / Czech Diapora Day, tentokrát inspirovaný knihou Petra Síse Zeď.

Česká škola bez hranic z.s. vyhlašuje výtvarnou a literární soutěž inspirovanou knihou Petra Síse Zeď. Jak jsem vyrůstal za železnou oponou.
 
Pan Petr Sís nad soutěží převzal záštitu.

Motto soutěže: I současný svět přináší výzvy k boji proti nesvobodě; svoboda není samozřejmá.

Podmínky soutěže:
Soutěž je určena dětem a dospělým, kteří žijí za hranicemi naší země. 
Téma svobody může reflektovat historické události, nebo situaci nedávné pandemie.
Soutěže se v dětských kategoriích mohou účastnit jednotlivci i třídní kolektivy.

Knihu Zeď. Jak jsem vyrůstal za železnou oponou lze objednat do celého světa v nakladatelství Labyrint.

Kategorie: 

děti 6–9 let a 10–13 let 
mládež 14–17 let 
dospělí

Uzávěrka odevzdání prací do 15. 11. 2020.

Práce zasílejte na email Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. s uvedením jména soutěžícího. U dětí prosím uveďte jejich věk, aby mohly být zařazené do příslušné kategorie.
Práce bude posuzovat odborná porota.
Výsledky vyhlášeny v prosinci 2020.

Projekt byl podpořen Ministerstvem zahraničních věcí ČR. 
 
 

facebook_page_plugin